Малгожата Матвеюк
Весь світ сподівався, що ситуація з постачаннями до Великобританії нарешті стабілізувалася, адже з моменту виходу Сполученого Королівства зі складу Європейського Союзу 1 лютого 2020-го минуло вже два роки. Однак, плутанина, пов'язана з брекситом триває. Внесення змін до чинних митних правил відбудеться у кілька етапів. Варто приготуватися до нових формальностей у 2022 році.
З 1 січня 2022 року набули чинності додаткові зміни у правилах прикордонного контролю між Великобританією та Європейським Союзом. За словами Малгожати Матвеюк, керівника митного агентства у Корощині групи компаній AsstrA-Associated Traffic AG, нововведення торкнуться експорту харчових продуктів, рослин та продукції рослинного походження, а також декларації безпеки при імпорті до Великобританії.
Експерт AsstrA розповідає, чого чекати від кожного етапу внесення змін.
З 1 січня 2022 року
«У рамках першого етапу змін буде запроваджено повне митне декларування та контроль, однак слід пам'ятати, що декларації надійності та безпеки не будуть потрібні до 1 липня 2022 року. Важливо зазначити, що перевізники, які доставляють товари через порти Сполученого Королівства з використанням IT-платформи «Служба руху вантажних автомобілів» (англ. Goods Vehicle Movement Service – GVMS), мають бути зареєстровані на ній відповідним чином», – ділиться Малгожата Матвеюк.
Залишається у силі вимога до британських імпортерів попередньо повідомляти про постачання продуктів рослинного та тваринного походження, та продуктів високого ризику нетваринного походження через систему Імпорту продуктів, тварин, харчових продуктів та кормів (Import of products, animals, food and feed system – IPAFFS) Документи, що підтверджують походження таких продуктів, також будуть потрібні.
З 1 липня 2022 року
Що чекає на нас у другій половині року? Експерт AsstrA говорить про збільшення кількості сертифікації, документації, необхідності перевірки ідентичності та фізичних інспекцій побічної продукції тваринництва, рослин та рослинних продуктів, м'яса та м'ясних продуктів, особливо небезпечних товарів та кормів нетваринного походження. Крім того, ввезення продукції здійснюватиметься через певні пункти прикордонного контролю.
«Огляд живої худоби проводитиметься на спеціально відведених прикордонних пунктах, які мають відповідні оперативні можливості. У разі їх відсутності перевірки будуть проводитись в іншому місці в'їзду, де такі можливості є. Згодом кількість відповідно обладнаних пунктів збільшиться. З 1 липня 2022 року перевірки розпочнуться на внутрішніх пунктах прикордонного контролю у Севінгтоні та певних прикордонних пунктах в аеропортах», – продовжує Малгожата Матвеюк.
З іншого боку, буде запроваджено заборона імпорт товарів, заборонених чи обмежених до переміщення британському ринку, тобто. охолодженого м'ясного фаршу з яловичини, свинини, баранини та козлятини, охолодженого або замороженого фаршу птиці, м'яса механічного обвалу свійської птиці, безкілевих або дичини, некласифікованих яєць, охолоджених сирих м'ясних продуктів.
З 1 вересня 2022 року
У цей період галузь має готуватися до перевірок сертифікації та оглядів усіх молочних продуктів.
З 1 листопада 2022 року
Наприкінці цього року контроль сертифікатів та фізичні перевірки будуть також введені для всіх продуктів тваринного походження, включаючи змішані та рибні продукти.
Слід зазначити, що термін визнання маркування CE у Сполученому Королівстві продовжено до 1 січня 2023 року. Знак CE інформує, що продукт відповідає вимогам європейських директив. Це гарантує безпеку продукту для споживача.
«Основні вимоги до безпеки продуктів у Великій Британії не відрізняються від європейських і, швидше за все, найближчими роками не зміняться, – підкреслює Малгожата Матвеюк, – це означає, що продукція, яка відповідає вимогам відповідних європейських стандартів та має маркування CE, також відповідатиме стандартам, встановленим у Сполученому Королівстві». .