Поняття дигіталізації або по-іншому цифровізації увійшло в звичний побут. Роботи миють вікна і підлогу, додатки і трекери допомагають стежити за здоров'ям. І хоча технології вже стали частиною життя кожного, ще зустрічаються побоювання, що машини витіснять людей у вирішенні робочих завдань. Чи варто боятися технологічного прогресу і як дигіталізація впливає на ланцюжок поставок розповідає Марина Сироїжкіна, директор департаменту інформаційних технологій AsstrA.
Марина Сироїжкіна
За останні роки цифровізація стала однією з основних задач транспортно-логістичного сектора. Криза, спровокована пандемією, продемонструвала, що розвиток технологій безпосередньо впливає на здатність бізнесу адаптуватися до нової реальності і переживати складні часи без відчутних втрат. Мета дигіталізації бізнесу – це вимір процесів компанії, збір даних показників і датчиків, а також полегшення праці людини у рутинних, простих завданнях. У результаті процеси краще контролюються.
Наявність інформації дозволяє оцінити ситуацію і розробити оптимальний план дій. Нікого не здивуєш наявністю ERP (англ. Enterprise-Resource-Planning) або спеціалізованих бізнес-додатків, які допомагають керувати бізнес-процесами та інформацією. BI (англ. Business intelligence) контролює і вимірює процеси. Системи Oracle E-Business Suite, Lotus, Кабінет постачальника, ECM (англ. Enterprise content management), а також EDI (англ. Electronic data interchang), Transporeon і їх інтеграції між собою автоматизують процеси, знімають навантаження з людини в рутинних операціях і накопичують дані.
Однак цього вже не достатньо. Бізнес розвивається, а разом з ним і дигіталізація. Так, з'являються RPA (англ. Robotic Process Automation) технології. RPA використовують на ділянках, де неможлива автоматизація або інтеграція, і повторюють рутинні, монотонні операції, які не потребують прийняття рішення. Отримати файл, звірити два документа, скопіювати інформацію з однієї системи в іншу.
На ділянках процесу, де рішення приймаються з урахуванням накопиченого досвіду або на основі аналізу даних із інших джерел, використовується технологія машинного навчання (скор. МО). За допомогою МО налаштовуються алгоритми прогнозів, які базуються на накопичених даних компанії. Інформація може бути як у цифровому форматі: таблиці, рядки, цифри, так і скан-копії документів, зображення. Машина допомагає людині, показує альтернативу, доповнює бачення аналітичними даними. Людині знадобиться менше часу, щоб прийняти рішення, і це рішення буде більш точним.
Динаміка змін зростає, разом з нею підвищуються вимоги до швидкості реакції і адаптації. Компанії, включаючи AsstrA-Associated Traffic AG, перебудовують проєктну діяльність згідно з аgile методологію. У реальності , що швидко змінюється, планування «один раз і на століття» більше не працює. «Дорожня карта» з короткими спринтами, які враховують поточні обставини з постійним фокусом на стратегічні завдання і цілі, дає кращі результати.
Півтора року «нової реальності» підтвердили, що виживає не сильний, а той, хто готовий швидко реагувати і адаптуватися під мінливу середу. Дигіталізація – вірний помічник бізнесу в цих процесах.