Для боротьби з пандемією COVID-19 переважна частина світу вже перейшла на дистанційну роботу. Логістика і ланцюги поставок продовжують функціонувати незалежно від обставин. Команда транспортно-логістичної групи компаній AsstrA також виконує щоденні обов'язки, але у новому режимі. Такий формат роботи вимагає практичних навичок і компетенцій, тому що відрізняється як недоліками, так і перевагами.
За результатами досліджень компанії Morneau Shepell, 40% респондентів відчувають відірваність від суспільства через те, що працюють поза офісом. Дистанційна робота позбавляє зорового контакту і особистого спілкування. Підтримати добрим словом у ході виконання завдання набагато легше, перебуваючи фізично в одному просторі.
Організація часу і місця – чергове випробування для роботи поза офісом. Не в кожному житловому приміщенні співробітник має можливість відтворити ізольоване місце. Коли робочий і домашній простір об'єднуються, складно встановити чітку межу. Через недоступність природніх комунікативних пауз з колегами відсутній момент переключенні робота-дім-робота. Є спокуса як затриматися на роботі, щоб доробити презентацію, так і відволіктися на домашні справи у робочий час.
За словами Каріни Будинської, директора центру навчання і розвитку в AsstrA, низька фізична активність протягом дня – ще один мінус дистанційної роботи.
«Відстань від балкона до дверей у вітальні моєї квартири становить не більше 7 метрів. Дорога в офісі AsstrA від робочого місця до відділу бухгалтерії займає 7 хвилин. За цей час встигаю забрати пошту на рецепції, домовитися з колегами про зустріч і, заварюючи каву на кухні, обговорити пару справ. У домашньому офісі не вистачає динамічності», - ділиться Карина Будинська.
Однак віддалена робота має і значний список плюсів. За результатами дослідного центру Superjob, сьогодні у кожної п'ятої компанії (22%) віддалені співробітники оформлені в штат. Ще 10% респондентів користується послугами дистанційної роботи працівників на аутсорсингу.
Сучасні офіси облаштовані у форматі відкритого простору. Робота в open space вимагає зусиль для концентрації на завданні. Сторонні звуки, телефонні дзвінки, діалоги в оточенні розсіюють увагу і знижують продуктивність. Вдома, організувавши робоче місце, легше повноцінно зануритися у виконання завдання. З'являється час і настрій на «хвости», які не вдавалося виконати в офісному ритмі.
До того ж, віддалена робота позитивно впливає на адаптивність. Зникає прив'язка до офісу, як до єдино можливого місця для виконання робочих завдань. Учасники робочих груп поступово переходять в доступні онлайн-ресурси для колективних конференцій та обговорень. Крім адаптивності при дистанційній роботі розвиваються й інші гнучкі навички (англ. Soft skills): відповідальність, дисципліна, творче мислення.
Незаперечна перевага віддаленої роботи, на думку Каріни Будинської, - економія часу на ранкові збори та дорогу до робочого місця. Час, який в звичайному режимі витрачатися на доїзд, можна використовувати для саморозвитку, спілкування з близькими та додатковий сон.
Дистанційна робота – це зручне рішення, але вимагає дисципліни, мотивації і цілеспрямованості. Для організації робочого часу застосовується методика Pomodoro, яка полягає на розподілі часу на 30 хвилинні відрізки - «помідори». Кожні півгодини складаються з 25 хвилин роботи над проєктом і 5 хвилин відпочинку. Під час перерви автор методики Франческо Чирилло рекомендує переключити увагу з виконуваного завдання. Після 4 «помідорів» слід відпочити 10-30 хвилин.
Експерт з особистої ефективності Брайан Трейсі радить щодня в першу чергу виконувати найважче і найбільш неприємне зі списку завдань – з'їдати «жабу». Завершення справи приносить задоволення і позитивний настрій на день. Чим складнішу справу виконано, тим більше радість.
«Починайте кожен ранок з холодного душу – це дасть заряд бадьорості на день. Щоб зберегти мотивацію на час роботи з дому, визначте мету, запишіть на папері і повісте перед очима. Візуалізоване бажання буде нагадувати, до чого прагнете », - рекомендує директор департаменту «Сервіс Центр» Ольга Костаненко.
Наталія Демченко, кантрі менеджер по регіону України і керуючий філії AsstrA в Києві, додає:
«У плані на день розташуйте завдання за пріоритетністю, за принципом «важливо - не важливо» і «терміново - не терміново». Це дозволить уникнути ситуацій, коли «горять» дедлайни».
Генеральний директор групи компаній AsstrA-Associated Traffic AG Дмитро Лагун рекомендує складати детальний розклад. Виділяти одну головну задачу, яка включає ряд підзадач. В кінці дня підбивати підсумок виконаних справ і готувати список на наступний день.
Ще один лайфхак – закривати непотрібні вкладки в браузері, адже зайві відкриті сайти відволікають і розсіюють увагу. Регулярне провітрювання приміщення, коротка розминка протягом дня і повноцінний відпочинок у вихідні – це обов'язкові умови робочого ритму для Дмитра Лагуна.
«Щоб відчувати командний дух і підтримку колег, виконуючи завдання в режимі home office, використовуйте сучасні месенджери – zoom, webex, skype. Віддайте перевагу відео дзвінку – це створить відчуття присутності. До того ж, зустріч з колегами послужить мотивацією охайно виглядати протягом робочого дня», - резюмує Дмитро Лагун.